Jedálny lístok je vizitkou vašej reštaurácie. Čím väčšie špeciality ponúkate, tým je vzhľad jedálneho lístka dôležitejší. Tak ako vaše jedlo, aj ponúkaný výber jedál je potrebné okoreniť kreatívnym dizajnom a spracovaním. Jedálne lístky musia mať šmrnc, zodpovedajúcu kvalitu a čo je najdôležitejšie, musia byť jedinečné a zapamätateľné.
Pred samotnou výrobou je potrebné zvoliť grafické spracovanie. Dizajn nápojového resp. jedálneho lístka a vínnej karty by mal tiež korešpondovať so zameraním a zariadením danej gastronomickej prevádzky. Ponúkame vám inšpirácie a možnosti, ktoré môžete pri tvorbe jedálneho lístka využiť aj vy.
Výber papiera
Pri výbere papiera je potrebné mať ucelenú predstavu o prevedení a spôsobe, ako sa bude s jedálnym lístkom narábať.
Bude využívaný aj v exteriéri a je potrebné ho enkapsulovať? Koľko strán bude mať vo finále a akú väzbu chceme použiť?
Papiere sa delia do piatich kategórií.
Biele natierané
Natierané papiere sú hladké a natreté bielou vrstvou, ktorá papier uzavrie a zamedzuje tak vpíjaniu farby hlbšie do štruktúry papiera.
Biele nenatierané
Recyklované
Do popredia sa čoraz viac dostávajú ekologicky zrecyklované papiere. Prírodný vzhľad papiera môže dokonale ladiť s interiérom reštaurácie.
Grafické hladké
Perleťové, zlaté, strieborné, metalické, farebné, prírodné... Grafické papiere sú určené pre tých najkreatívnejších grafikov, ktorí vedia využiť potenciál papiera a zakomponovať ho do dizajnu.
Grafické štrukturované
NPapier nemusí byť iba nudne hladký. Existuje množstvo štruktúr podľa spôsobu ukladania vlákien. Pravouhlá, linkovaná, bublinková, alebo aj imitácia vajíčkovej škrupiny. Pri tomto výbere určite nespravíte chybu.
Aké sú možnosti tlače a výroby?
Jedálne lístky sa tlačia digitálne, čo umožňuje využitie všetkých dostupných efektov. Okrem základnej farebnej škály CMYK je možné jedálne lístky obohatiť o metalické farby, parciálny lak, alebo tlač bielou farbou na tmavé pozadie. Jedálne lístky je ideálne zušľachtiť a ochrániť matným alebo lesklým laminom.
Fotografie
Nafotiť jedlo na instagram je jedna vec. Nafotiť ho profesionálne, so správnym svetlom, tieňom, uhlom, rovnakou farebnosťou a živými farbami už nie je také jednoduché. Ak vám to finančná situácia dovoľuje, určite zverte fotografie na jedálny lístok profesionálnemu fotografovi. Vyhnete sa tak neskoršiemu sklamaniu, že jedlo na fotografii nevyzerá dostatočne živo a reálne. Fotograf zároveň zaručí, že fotky budú v správnom rozlíšení (300 dpi) a nestane sa, že by boli vo výsledku pixlovité.
Na čo by sme pri tvorbe jedálneho lístka nemali zabudnúť?
- Enkapsulovať je možné papier s gramážou do 200 g.
- Laminovať je možné len neštrukturované hladké papiere, inak vznikajú pod laminom bublinky.
- Fotografie sú vhodné pri jedlách, ktoré si zákazník nemá ako predstaviť.
Na čo si dať pozor?
- Jedálne lístky by nemali obsahovať neprehľadný text s nevkusnými fotografiami.
- Fotografie s nízkym rozlíšením môžu pokaziť aj to najlepšie pripravené jedlo.
- Jedálny lístok je dobré ochrániť polygrafickým laminom alebo enkapsuláciou v prípade, že sú využívané v exteriéri a hrozí, že by sa dostali do kontaktu s vodou.
Jedálne lístky nezvýšia kvalitu pripraveného jedla, ale dobre navrhnutý jedálny lístok je rovnako dôležitý ako dobre navrhnutý interiér reštaurácie. Pohľad na jedálny lístok zároveň môže ľahko zmeniť pocit zákazníka z „celkom to ušlo“ na „to bol zážitok“. Radi vám s výrobou a tlačou pomôžeme. Ak chcete vedieť viac o cenách a možnostiach výroby, neváhajte nás kontaktovať, prípadne si môžete tlač jedálnych lístkov objednať sami na nasledujúcom odkaze
Tlač jedálnych lístkov
Typocon vás ľúbi!
A preto s vami radi zdieľame všetky užitočné informácie o tlači. Tvoríme pre vás články, video návody, personalizované ponuky produktov … to všetko zadarmo!